تماشای بزرگترین قلعه دنیا در شهر افسانه ای

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 1202 رای)
1398/08/18
شاهین.ع
0 توضیحات

تماشای قلعه ها در هرمکانی می تواند جالب باشد اما بازدید و کسب اطلاعات از بزرگترین قلعه دنیا می تواند لذت دو چندانی ببخشد؛ شهر افسونگر پراگ در جمهوری چک میزبان باشکوه ترین و بزرگترین قلعه در دنیا می باشد که در طول این سال ها پادشاهان و رهبران گوناگونی را به خود دیده است.

اگر علاقه دارید تا بازدیدی از قلعه پراگ داشته باشید و با رازهای آن آشنا شوید ابتدا بلیط هواپیما به مقصد پراگ خریداری کنید و ما را در این سفر همراهی کنید.

قلعه ای بزرگ در دل کوچکترین شهر

رازهایی از قلعه پراگ

قلعه پراگ باتوجه به قدمتی که دارد فراز و نشیب های زیادی را متحمل شده است که قصد داریم به چند راز جالب در مورد این قلعه اشاره داشته باشیم.

  • قلعه پراگ مجموعه ای است که فضایی 7000 متری را در اختیار دارد و به همین دلیل این قلعه به بزرگترین قلعه ‏تاریخی جهان تبدیل شده که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است.
  • در قرن 16 میلادی رادولف دوم باغی برای گیاهان گرمسیری درست کرد که اکنون نیز این باغ وجود دارد و در سال ‏‏1999 به یک گلخانه بسته تبدیل شد که باغ سلطنتی نام گرفت.
  • شاید جالب باشد که بدانید کلمه پرت کردن کسی از پنجره در این قلعه اختراع شد که تاریخچه آن به زمانی بر میگردد که دو نماینده دولتی و ‏دفتردارهای حکومت در سال 1618 به جرم عدم رعایت قوانین از پنجره به بیرون پرت شدند.

بزرگترین قلعه دنیا در جمهوری چک

محوطه قلعه پراگ

سه محوطه و چندین خیابان در قلعه پراگ وجود دارد که یک ورودی در میدان قلعه، بازدیدکنندگان را به سمت اولین محوطه هدایت می‌کند.

دروازه‌ی ورودی این محوطه با مجسمه‌های بزرگی از مردان دلاور در حال جنگ و کودکان بالدار که اغلب تاجی از شیر و عقاب بر سر دارند، طراحی شده است. 

در سمت چپ قصر، موزه‌ای را می توانید ببینید که کلکسیونی از نقاشی‌های سبک رنسانس در آن قرار داده شده است. در سمت دیگر قصر نیز یک دالان وجود دارد که مقر دفاتر ریاست جمهوری جمهوری چک می باشد و موجب دسترسی شما به سومین و بزرگ‌ترین محوطه می‌شود که کلیسای سنت ویتوس هم در آن قرار دارد. 

موزه نقاشی رنسانس در سمت راس قصر

تاریخچه قلعه پراگ

پرینس بوریووج نام شخصی است که در سال 880 میلادی قلعه پراگ را بنا کرد، اما ساخت این بنای عظیم تنها توسط 1 نفر در یک زمان امکان پذیر نیست بلکه هرکدام از بناهای این قلعه در گذر زمان ساخته و مورد بازسازی قرار گرفته اند.

اولین بنایی که در داخل قلعه پراگ ساخته شد کلیسای مریم مقدس نام داشت که در حال حاضر تنها بقایایی از آن موجود است در قرن دهم نیز کلیسای جورج مقدس بنا شد که اولین مکان مقدس در چک نام گرفت و امروزه از آن به عنوان گالری و موزه استفاده می شود. در قرن دهم نیز کلیسای ویتوس روتوندای مقدس بنا شد ولی در قرن ۱۱ جای خودش را به کلیسای «سنت ویتوس» داد.

با آغاز قرن دهم این قلعه مرکزی برای حکومت پرنسس های چک و بعدها پادشاهان تبدیل شد. که یکی از باشکوهترین دوره های خود را در زمان پادشاهی چارلز چهارم سپری کرد که مرکز حکومت امپراتوری روم بود.

طی چند قرن آینده ، این مجموعه به سرعت رشد کرد که چندین سازه از جمله یک کاخ در قرن دوازدهم ساخته شد و بعد از گذشت 200 سال از آن بازسازی گسترش یافت. این قلعه برای چندین دهه در زمان جنگهای هوسی به یک متروکه تبدیل شد و درسال 1485 این قلعه با بازگشت ولادیسلاو یاگیلون جان تازه ای گرفت که در ادامه قلعه ها و برج های مستحکمی ساخته شدند و سپس طراحی قصر پادشاهی تغییر کرد و تالار باشکوه «ولادیسلا»که یکی از اولین بناهای سبک رنسانس کشور چک است گسترش یافت.

قلعه پراگ در میان طبیعات بی نظیر این شهر

بازسازی قلعه پراگ در دوره حکومت رودلف دوم که در سال ۱۵۷۵ پادشاه چک شد به اوج رسید و او در نظر داشت تا این قلعه را به مرکز باشکوه قدرت تبدیل کند. تا پای هنرمندان و دیپلمات کشورهای خارجی را به آنجا باز کند.

جنگ هایی که در پراگ در سال ۱۶۱۸ رخ داد خرابی های زیادی را در این قلعه به وجود آورد و در سال ۱۸۴۸، فردیناند پنجم به این قلعه رفت و کلیسا، تالار اسپانیایی و گالری رودولف را بازسازی و از نو طراحی کرد.

 بعد از سقوط امپراتوری اتریش – مجارستان در سال ۱۹۱۸، قلعه پراگ اولین رئیس جمهور را به خود دید و یک معمار از کشور اسلوونی مامور شد تا طراحی قسمت هایی از قلعه را تغییر دهد. در سال ۱۹۸۹ نیز برای نخستین بار قسمت های زیادی از قلعه پراگ همچون باغ امپراتوری، سالن بازی مورد بازدید عموم قرار گرفتند.

قلعه پراگ، بنایی با فراز و نشیب های زیاد در طول تاریخ

شاید بتوان قلعه پراگ را به شهری کوچک داخل یک شهر بزرگ تشبیه کرد که هرچیزی در دل خود جای داده است و چه سفری بهتر از بازدید از یکی از کوچکترین کشورهای دنیا که بزرگترین قلعه دنیا را در خود دارد. پس عجله کنید و با رزرو بلیط هواپیما به مقصد پراگ جمهوری چک سفری بی نظیر را تجربه کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
فرم نظرات
نام و نام خانوادگی
ایمیل
توضیحات