برج دختر، نماد شهر دوقاره ای

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 1201 رای)
1398/08/16
شاهین.ع
0 توضیحات

شاید زمانی که مشغول تماشای سریال های ترکیه ای هستید به وفور برجی را در سکانس های فیلم های متفاوت این کشور ببینید که در دل دریا قرار دارد؛ برج دختر یکی از بناهای معروف در شهر استانبول می باشد که باتوجه به زیبایی و شهرت خود توجهات زیادی را به خود جلب کرده است و از طرفی به عنوان نمادی از این شهر تلقی می شود.

برج دختر به دلیل قرار گرفتن در موقعیتی جالب، زیبایی خاصی دارد و از طرفی همین امر سبب شده است تا گردشگران و همینطور علاقه مندان به دنبال شنیدن یا خواندن افسانه های گوناگون درباره این برج باشند.

پس اگر دوست دارید از این برج زیبا دیدن کنید بلیط هواپیما استانبول را خریداری کنید و با ما در این سفر همراه باشید.

محبوبترین بنای استانبول

تاریخچه برج دختر 

برج دختر در ورودی جنوبی تنگه بسفر و 200 متری ساحل اسکودار واقع شده است که در طول تاریخ دچار دگرگونی های مختلفی شده و نام های متفاوتی به خود گرفته است که اگر با اسم هایی چون آرکلا، لیندروس و دامالیس مواجه شدید تعجب نکنید. این برج در طول کاربردهای مختلفی داشته که یکی از آن ها محلی برای دریافت عوارض و مالیات کشتی های تجاری بوده و بعد از آن به عنوان فانوس دریایی کاربرد داشته و در سال 1964 به ساختمان وزارت دفاع مبدل گشت و 18 سال پس از آن به شرکت‌های دریایی واگذار شد؛ همینطور در قرن 19 میلادی نیز از برج دختر استانبول به عنوان ایستگاه رادیویی نیز استفاده شده است؛ و اکنون نیز این برج به عنوان یک سایت گردشگری کاربرد دارد و بازدیدکنندگان علاوه بر تماشای این بنا می توانند در رستوران موجود در طبقه همکف آن آن بهره ببرند.

پس از آن که امپراطوری عثمانی قدرت بیشتری را بدست آورد و قسطنطنیه را فتح کرد، دستور داده شد تا برج دختر را به وسیله سنگ بازسازی کنند و چندین توپ درون آن قرار دهند تا در صورت لزوم، کشتی های دشمن را مورد هدف قرار دهند. اما نکته مهم این است که این برج فراز و نشیب های بسیاری را در تاریخ تجربه کرده است به عنوان مثال در سال 1510 توسط زلزله فروریخت اما مدتی بعد توسط سلطان سلیم این برج بار دیگر نوپا شد و همانطور که گفته شد به عنوان فانوس مورد استفاده قرار گرفت،

همچنین در سال 1719 نیز فضای داخلی این برج که با چوب ساخته شده بود دچار آتش سوزی شد که توسط داماد ابراهیم پاشا صدراعظم سلطان محمد سوم بازسازی شد و از آن روز گنبد سربی به برج اضافه شد.

در طول سال های 1830 تا 1831 نیز از این برج به عنوان قرنطینه استفاده می شد و افرادی که مبتلا به بیماری وبا بودند در برج دختر نگهداری می شدند هرچند که سال بعد به دستور سلطان محمد دوم زیباسازی هایی بر روی برج انجام گرفت و خطاطی ها و تصاویری از نشان سلطان را بر سر در و بخش مرمرین برج اضافه شدند.

برج دختر، برجی در دل دریا


افسانه های برج دختر

داستان ها و افسانه های گوناگونی از برج دختر روایت شده است که در یکی از آن ها داستان مردی را نقل می‌کند که عاشق دختر حاکم(تکفور) مسیحی شده است و این حاکم برای جلوگیری از وصلت، فرزندش را به داخل قلعه ای می برد و زندانی می کند. اما مرد عاشق به سمت قلعه حمله می‌کند و با معشوقه‌اش به سوی غرب فرار می‌کند. جالب است بدانید ضرب المثل «او که اسب را برمی‌دارد، از اسکودار می‌گذرد» برگرفته شده از این داستان است که مفهوم افرادی که اهل عمل هستند زودتر به اهدافشان می‌رسند را می دهد.

در دومین افسانه نیز داستان دختر حاکمی را روایت می کند که به گفته طالع بین ها پیش بینی شده بود این دختر بر اثر نیش مار از دنیا می رود که به همین دلیل پادشاه دستور می دهد تا برای فراهم کردن امنیت فرزند خود از نیش مار، برج دختر را در این موقعیت بنا کنند اما از بد روزگاه آن مار در جعبه ای مخفی شده بوده و با زهرش دختر حاکم را می کشد.

در آخرین افسانه هم از 2عاشق بانام لیندروس و راهبه ای بانام هیرو روایت می شود که گویا این قلعه میعادگاه این دو بوده که هیرو هرشب آتشی برای معشوقه اش روشن می کرده تا او را به سمت جزیره هدایت کند اما در یکی از شب ها که طوفان باعث شده بود تا آتش در میان امواج دریا سرنگون شود، لیندروس راه خود را گم می کند و سپس در تنگه بسفر غرق می شود که بعد از آن هیرو متاثر از این رخداد اقدام به خودکشی می کند.

3 افسانه از برج دختر استانبول روایت می شود

نحوه بازدید از برج دختر استانبول

برای بازدید از برج دختر می‌توانید در کاباتاش یا ساحل سالاجاک در اسکودار در بخش آسیایی قایق‌هایی که به قلعه دختر می‌روند را سوار شوید و سپس بعد از چند دقیقه از نزدیک شاهد این بنای شگفت انگیز باشید. حتما قبل از رفتن به هر کدام از رستوران های برج دختر استانبول زمان حضورتان را رزرو نمایید.

پیشنهاد می کنیم از رستوران قدیمی برج که تنها غذاهای ترکی سرو می کند حضور داشته باشید اهمچنین اگر در غروب آفتاب به ساحل سالاجاک برسید منظره‌ای شگفت انگیز از برج و پس زمینه بخش اروپایی استانبول را می توانید ببینید و عکس های یادگاری بندازید.

پس خیلی زود برای تماشای 360 درجه ای استانبول (اروپایی و آسیایی) در بالای برج دختر بلیط هواپیما خود را رزرو کنید و سفری عالی را تجربه کنید.

لذت تماشای استانبول از برج دختر


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
فرم نظرات
نام و نام خانوادگی
ایمیل
توضیحات