افتتاح فرودگاه جدید استانبول و تعطیلی فرودگاه آتاتورک

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 4 از 5 (از 1201 رای)
1398/06/26
م.پیامنی
0 توضیحات

براساس خبر های صنعت هوایی، فرودگاه آتاتورک به طور کامل تعطیل و پروازهای جدید استانبول از فرودگاه جدید که بزرگترین فرودگاه جهان نیز می بالشد، صورت می گیرد. در ادامه خبر جیبوجت را همراهی کنید.

فرودگاه جدید استانبول

پایان فعالیت فرودگاه آتاتورک

با انتقال تمامی پروازهای استانبول به فرودگاه جدید، این مجموعه رسما آغاز به کار نمود. در تاریخ یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ فرودگاه آتاتورک به طور رسمی تعطیل شد. پرواز آخر فرودگاه آتاتورک با هواپیمایی ترکیش ایر از فرودگاه آتاتورک استانبول به مقصد سنگاپور انجام و این فرودگاه به طور کامل به فعالیت خود پایان داد. نکته جالب توجه این است که محمد جاهد تورهان، وزیر راه و ترابری ترکیه فراخوان مسافر آخرین پرواز فرودگاه آتاتورک را بر عهده داشت.

ورودی فرودگاه آتاتورک در استانبول

مراسم بدرقه آخرین گروه مسافران در فرودگاه آتاتورک با حضور جمعی از کارکنان قسمت پروازهای خارجی فرودگاه، برگزار گردید و از سمت شرکت هواپیمایی ترکیش ایر به مسافران این پرواز بلیط های نمادین به یادگار ارائه شد. فرودگاه آتاتورک 107 سال قبل با پروازهای نظامی شروع به کار کرد و از ۸۶ سال قبل تا روز پایانی فعالیتش به‌ عنوان فرودگاه مسافری، پذیرای مسافران سفرهای داخلی و خارجی و تور های استانبول بود.
فرودگاه آتاتورک با جا به جایی ۶۸.۲ میلیون مسافر در سال 2018، رتبه هجدهمین فرودگاه بزرگ جهان را به خود اختصاص داد. فرودگاه جدید استانبول با ظرفیت جابه جایی ۲۰۰ میلیون مسافر در سال، تا سال ۲۰۲۰ به شش باند پروازی مستقل مجهز می شود.

هواپیما های آماده پرواز در فرودگاه جدید استانبول

آغاز به کار پروازهای استانبول در فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول در منطقه آرناوت کوی در بخش اروپایی استانبول واقع شده است. فاز اول این فرودگاه مساحتی به وسعت ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع دارد و بر اساس رشد تعداد مسافرین تا سال ۲۰۲۳ فاز‌های دیگر فرودگاه نیز افتتاح می شود.
در آینده ای نزدیک، این فرودگاه ۱۱٫۷ میلیارد دلاری به یکی از بزرگ ترین و پرترددترین فرودگاه های دنیا تبدیل خواهد شد. فرودگاه جدید استانبول با ۲۲۸ میز کنترل گذرنامه، ۲۰ هزار صندلی انتظار و ۴۰ هزار جای پارک تجهیز شده است. بعد از اعلام رسمی  تعطیلی فرودگاه آتاتورک، فرودگاه جدید استانبول قطب اصلی شرکت هواپیمایی ترکیش شده است. ترکیش ایر از استانبول به بیش‌ از ۱۱۰ کشور جهان خدمات پروازی می دهد.
رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه همزمان با نود و پنمجمین سالگرد روز جمهوری ترکیه، فرودگاه جدید استانبول را افتتاح نمود. فرودگاه جدید استانبول در فاصله ۳۴٫۵ کیلومتری از مرکز استانبول قرار دارد و درطول فاز نخست آن انتظار می رود بیش از ۹۰ میلیون مسافر در سال با بیش‌ از ۲۵۰ فروند هواپیما به بیشتر از ۳۵۰ مقصد سفر کنند. افتتاح فازهای بعدی فرودگاه جدید استانبول ظرفیت آن را به ۲۰۰ میلیون مسافر در سال می رساند و تا سال ۲۰۲۸ هم به یکی از پر رفت و آمد ترین فرودگاه های جهان و همچنین به نقطه اتصال آفریقای شمالی، اروپا و آسیا تبدیل خواهد شد.
در مراسم افتتاحیه فرودگاه جدید استانبول، ریاست جمهور ترکیه این فرودگاه را (فرودگاه استانبول) نامید و افزود، در پی عملیات ساخت فرودگاه استانبول، حمل و نقل هوایی اروپا ساختاری جدید خواهد داشت. اردوغان در ادامه به این که انتظار می رود از این فرودگاه، پروازهای میان قاره‌ای انجام شود، اشاره کرد.

Recep Tayyip Erdoğan، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه

اکنون استانبول مرکز اصلی پروازهای ترانزیت از شرق آسیا به اروپا است و ترکیش‌ ایرلاینز با رقبای عرب‌ خود که شرکت های هواپیمایی امارات، الاتحاد و قطر ایرویز و همچنین ایرلاینزهای اروپایی که منطقه اوراسیا را پوشش می دهند به رقابت می پردازد. نکته قابل ذکر این است که کد یاتا فرودگاه آتاتورک به فرودگاه جدید منتقل می شود. برای آغاز سفر به استانبول، اولین قدم یعنی خرید بلیط هواپیما استانبول را بردارید.

فرودگاه جدید استانبول به چه علت ساخته شد

فرودگاه آتاتورک در رتبه پانزدهمین فرودگاه شلوغ دنیا جای دارد و گنجایش حجم زیاد مسافر در این فرودگاه مقدور نبود. با بمب گذاری در فرودگاه آتاتورک در سال 2016 و نگرانی برای امنیت گردشگران، فرودگاه جدید استانبول می تواند نگرانیهای در این زمینه را برطرف کند.

ساخت هتل یوتل (Yotel) در فرودگاه جدید استانبول

مجموعه بزرگ هتل های زنجیره ای یوتل (YOTEL) مستقر در لندن، اقدام به ساخت هتل در فرودگاه جدید استانبول کرده است.این هتل با ۴۵۱ اتاق از عظیم ترین هتل های فرودگاهی در جهان می باشد. هتل یوتل در فرودگاه جدید استانبول، در بنای ترمینال اصلی قرار گرفته و برای مسافران تجاری، کارکنان هواپیما و سایر افراد در فرودگاه و در محوطه ی اطراف آن قابل دسترسی است. هتل یوتل بنایی لوکس،مدرن و خلاقانه دارد و دارای امکاناتی مانند رستوران، کافه، بار، سالن بدنسازی و سالن برگزاری جلسات می باشد.

طراحی سه بعدی ورودی هتل یوتل در فرودگاه جدید استانبول

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
فرم نظرات
نام و نام خانوادگی
ایمیل
توضیحات