روز ملی آذربایجان چه زمانی است؟

امتیاز کاربران برای این پست | امتیاز 5 از 5 (از 1201 رای)
1398/04/11
م.پیامنی
0 توضیحات

جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز، در شرق اروپا و حاشیه دریای خزر (دریای مازندران) است که پایتخت آن باکو می باشد. در چهار جهت جمهوری آذربایجان کشورهای ایران از جنوب، ارمنستان و ترکیه غرب، گرجستان از شمال غربی و روسیه از سمت شمال همسایه آذربایجان هستند. علاوه بر این، جمهوری آذربایجان با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کناره دریای مازندران دارای مرز آبی می باشد. طبق سرشماری هایی که در سال 2012 انجام شده جمعیت جمهوری آذربایجان حدود 9125000 نفر بوده است. طیق آمار ها تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۶ برابر با ۷۵ میلیارد دلار بر اساس ارزش اسمی بوده که این آمار، تولید ناخالص سرانه اهالی این کشور را برابر با ۷۹۳۹ دلار می‌کند.

روز ملی آذربایجان

جمهوری آذربایجان تقریبا تا دویست سال پیش جزئی از خاک ایران بود، اما در جنگ روسیه و ایران، طبق قراردادهای گلستان و ترکمنچای به روسیه پیوست. آذربایجان میراث فرهنگی باستانی و تاریخی زیادی دارد و نخستین کشور با اکثریت مسلمان می باشد که اپرا و تئاتر دارد. جمهوری دمکراتیک آذربایجان در ۲۸ می ۱۹۱۸ تشکیل و در ۱۹۲۰ به اتحاد شوروی الحاق شد. اما آذربایجان در سال ۱۹۹۱ میلادی استقلال خود را دوباره پیدا کرد. حکومت جمهوری آذربایجان، یک جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری است که سکولار بوده و از ۲۰۰۱ میلادی به عضویت شورای اروپا درآمده است.

روز ملی آذربایجان

جشن آذربایجانی ها در روز ملی جمهوری آذربایجان

در17 نوامبر که نخستین قدم در جهت استقلال برداشته شد، از سال 1992 تا هم اکنون با موضوع روز بیداری ملی جمهوری آذربایجان جشن گرفته می شود. در جمهوری آذربایجان17 نوامبر مقارن با روز بیداری ملی کشور آذربایجان می باشد. حکومت کرملین، در 1988 میلادی همزمان با نزدیک شدن به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در مقابل ستمی که ارمنستان به ترک های آذربایجانی می کرد سکوت کرده  بود، بیشتر از 200 هزار ترک آذربایجانی که ساکن ارمنستان بودند از خاک های خود تبعید شدند. ارامنه در همان سال به ناحیه قره باغ علیا در آذربایجان حمله ور شدند. مردم کشور آذربایجان هم برای انتقاد از این ستم به کوچه و خیابان ها ریختند. در گردهمایی که در 17 نوامبر 1988 در میدان آزادی باکو برگزار شد، هزاران نفر حضور داشتند. این قیام 17 روز به طول انجامید و بزرگترین تجمع اعتراضی بود که در تاریخ اتحاد جماهیر شوروی به ثبت رسیده است. قیام بحق ترک های جمهوری آذربایجان و حکومت شوروی به نحوی با خون سرکوب شده و این موضوع نیز آغازگر روند پیشتازی آذربایجان به سمت و سوی استقلال بود. روز اول این پیشروی به سمت استقلال که 17 نوامبر بوده را از 1992 میلادی تا الان، به عنوان روز بیداری ملی آذربایجان جشن گرفته می شود.

روز ملی آذربایجان

البته که برای لمس تاریخ پر فراز و نشیب شهر باکو و کشور آذربایجان نیز باید در خیابان های زیبای  باکو قدم بزنید و راه بروید. شما عزیزان نیز می توانید برای سفر به جمهوری آذربایجان و شهر باکو، بلیط ارزان هواپیما باکو را از سایت جیبوجت تهیه و سفری لذت بخش را برای خود رقم بزنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ثبت امتیاز کاربران برای این پست :
با سپاس!امتیاز شما برای این پست
0 کامنت
فرم نظرات
نام و نام خانوادگی
ایمیل
توضیحات